Jaki powinien być wysoki stolik kawowy?

Jaki powinien być wysoki stolik kawowy?

Stolik kawowy to nieodłączny element wielu salonów. To miejsce, gdzie możemy postawić filiżankę ulubionej kawy, ciekawą książkę czy wieczorem zrelaksować się przy świetle świecy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie parametry powinien spełniać idealny stolik kawowy? Czy jest to tylko kwestia gustu, czy też istnieją pewne uniwersalne zasady, które są pomocne podczas zakupu tego mebla? Zachęcamy do lektury.

Wysokość stolika kawowego a komfort użytkowania

Podstawową zasadą, którą warto mieć na uwadze przy wyborze stolika kawowego, jest jego wysokość. Idealny stolik kawowy powinien mieć ją zbliżoną do wysokości siedziska kanapy. Przeważnie jest to około 40-50 cm, ale warto dostosować tę wartość do konkretnego mebla.

Taka wysokość zapewnia największy komfort użytkowania – pozwala na swobodne sięganie po kawę, herbatę czy przekąski, nie zmuszając do nadmiernego pochylania się. Szczególnie polecanymi rozwiązaniami są stoliki między innymi: MODERN BAROCK, świetnie wpisujący się w styl wnętrz glamour czy też designerski stolik INVICTA. Mebel ten pasuje do wnętrz nowoczesnych, ale i tradycyjnych. 

Wysokość stolika a styl wnętrza

Wysokość stolika kawowego powinna też współgrać z ogólnym stylem pomieszczeń. W modernistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się stoliki niskie, które podkreślają minimalizm i prostotę formy. Natomiast w klasycznych aranżacjach lepiej wyglądać będą stoliki o tradycyjnej wysokości, które dodają wnętrzu elegancji.

Dodatkowo, wysokość stolika kawowego wpływa często na odczucie przestrzeni w pokoju. Niskie stoliki mogą optycznie powiększać przestrzeń. Pomieszczenie zwykle wydaje się wtedy większe, a wnętrze bardziej przestronne. Wysokie stoliki, natomiast, mogą sprawiać wrażenie, że przestrzeń wokół jest bardziej uporządkowana. 

Wysokość a funkcjonalność stolika

Wysokość stolika kawowego nie tylko wpływa na poczucie komfortu i styl wnętrz. Aspekt ten jest także istotny ze względów praktycznych. Bardzo niskie stoliki mogą być mniej funkcjonalne, jeśli mamy mało miejsca na przechowywanie. Wysokie stoliki natomiast mogą mieć dodatkowe półki lub szuflady na przechowywanie różnych przedmiotów. Wysokość stolika powinna zatem zależeć nie tylko od naszych upodobań estetycznych, ale także od konkretnych potrzeb.

Przemyślana wysokość stolika pozwala również na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wysokie stoliki mogą stanowić świetne rozwiązanie w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr, gdyż nie zajmują zbyt dużo miejsca. Ponadto, jeśli stolik jest odpowiednio wysoki, może służyć nie tylko do picia kawy, ale także jako miejsce do pracy na laptopie, co jest szczególnie ważne w dobie spopularyzowanej pracy zdalnej.

Jak wybrać idealną wysokość stolika kawowego?

Wybór idealnej wysokości stolika kawowego to kwestia wyboru. Ważne, aby znajdował się on na odpowiedniej wysokości w stosunku do kanapy, by pasował do stylu wnętrza i był funkcjonalny. Wybierając stolik, warto więc pomyśleć o wszystkich tych aspektach.

Podsumowanie

Czy wysoki stolik kawowy to zawsze dobry wybór? Niekoniecznie. Jak wiele innych decyzji, dotyczących aranżacji wnętrza, tak i ta zależy od wielu czynników. Wysoki stolik będzie idealny, jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Będzie też dobrym rozwiązaniem, gdy Twoja kanapa jest wysoka.

Ale jeśli zależy nam na minimalizmie i prostocie, może okazać się, że lepszym wyborem będzie stolik niski. Kluczem jest zrozumienie, czego od stolika oczekujemy, i dobranie wysokości, która spełni te oczekiwania. Pamiętajcie, że stolik kawowy to nie tylko mebel - to istotny element, który może wpłynąć na komfort i funkcjonalność całego pomieszczenia.

Zostaw odpowiedź